اثر پی دلتا چیست ؟ (و ویدیو نحوه اعمال در ایتبس)

طبق آیین نامه ۲۸۰۰:

اثر پی دلتا در هر طبقه به دلیل برون محوری بارهای ثقلی طبقات بالای طبقه i (طبقه مورد نظر) که نیروی  (یا P) نامیده میشود, ایجاد میگردند. در صورتی که تغییر مکان جانبی طبقه i بر اثر نیروهای جانبی زلزله ∆ باشد, به لنگر ایجاد شده در هر طبقه, لنگری که مقدار آن برابر با حاصلضرب p  و ∆ است اضافه میگردد.

در انتها ویدیو اعمال پی دلتا در ایتبس

به بیان ساده تر میتوان در مورد اثر P-Delta چنین گفت:

اثرهای پی دلتا در واقع لنگرهای ایجاد شده ای هستند که به دلیل جابجایی طبقات در اثر نیروی جانبی به سازه وارد میشوند. همانطور که میدانید اگر یک نیرویی خارج از خط اثر خود جابجا شود, لنگر ایجاد میکند. حال در زمان وارد شدن نیروی جانبی به ساختمان, طبقه مورد نظر جابجایی (∆) خواهد داشت. که این جابجایی دلیل اصلی ایجاد اثرهای پی دلتا است. با وجود اینکه این جابجایی معمولا تنها در حد چند سانتی متر است اما به دلیل زیاد بودن نیروی ثقلی وارد بر ستون, زمانی که ضربدر آن شود لنگر قابل ملاحظه ای را ایجاد میکند. این لنگر را لنگر ثانویه میگویند (به دلیل اینکه این لنگر تنها پس از جابجایی نسبت به حالت اولیه بوجود می آید).

پی دلتا

با توجه به اینکه در تمامی سازه ها بر اثر نیروی جانبی تغییر مکان خواهیم داشت, برای همه سازه ها باید اثر پی دلتا بررسی شود.

هر چه سازه ما جابجایی بیشتری داشته باشد مسلما اثر پی دلتا تاثیر بیشتری خواهد داشت

ویدیو آموزش پی دلتا و اهمیت اعمال آن و اختصاص در ایتبس :

توضیحات : ویدیو آموزش پی دلتا و اهمیت اعمال آن و اختصاص در ایتبس.

در این ویدیو سعی شده تا بصورت کامل تمام بند های مربوط توضح داده شود .

رفرنس ویدیو کتاب اموزش ایتبس اقای باجی میباشد.

فایل پیوست : p-delta

فهرست مطالب

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
Close this search box.